Mi a méhpempő?
A méhpempő a méhek garatmirigyében termelődő fehéres, tejszerű, szúrós illatú, kellemetlen ízű anyag, mely nem megfelelő tárolási körülmények nélkül hamar megbarnul, elveszíti bioaktív hatásának jelentős részét, ekkor az íze és az illata viszont kellemesebbé válik.
Számos helyen beszerezhető, mint egészségvédő táplálék-kiegészítő. A természetben elsősorban a méhanya eledele, de élete első pár napján minden méhálca ezt a táplálékot kapja. A méhanyák ugyanolyan petékből születnek, mint a dolgozó társaik, de többek között „méhpempő diétájuknak” köszönhetően, nagyjából 37%-kal nagyobbak, és harmincszor tovább élnek, miközben szaporodási csúcsidőszakban akár 1500 pete lerakására képesek. A méhanya elsősorban fejlődési és szaporodási időszakban fogyasztja a méhpempőt.
©FreeImages.com/Aleš_Čerin
A méhpempőben több mint 150 biológiailag aktív összetevőt találunk: fehérjéket, zsírsavakat, cukrokat, ásványi anyagokat, nyomelemeket, enzimeket, kofaktorokat, hormonokat, valamint hormonszerű vegyületeket.
A méhpempő összetétele
Számos olyan vegyületet tartalmaz, amely az ember táplálkozásában is létfontosságú. A méhpempő átgondolt és megtervezett összetételű, melynek a pozitív hatásait a jó alapanyag választáson túl, annak százalékos összetételében kell keresnünk. Megtalálhatók benne a mirisztin, a palmitin és a sztearin zsírsavak, a fruktóz, a glükóz, a szacharóz és a ribóz cukrok, speciális fejlődést kódoló MRJP fehérjék, valamint vitaminokban és nyomelemekben is gazdag. Tartalmaz B-vitamin vitaminokat, nyomokban C-vitamint, különböző nyomelemeket (ként, mangánt, nikkelt, kobaltot), valamint hormont, enzim kofaktorokat (biopterint, neopterint), illetve hormonszerű anyagot (acetilkolint, parotint, inozitot). Nincs benne viszont A-, D-, E- vagy K-vitamin. Fehérjetartalma meglehetősen magas: 9 -18%.
Az MRJP-k a méhek által termelt fehérjék családja. A család kilenc proteint tartalmaz, amelyek közül a MRJP1 (más néven royalaktin), az MRJP2, az MRJP3, az MRJP4 és az MRJP5 a méhek által kiválasztott méhpempőben található. Fontos szerepet töltenek be a rovarok kifejlődésében és differenciálásában. Többek között ezek a speciális fehérjék határozzák meg a méhpempő biológiai értékét.
A méhpempő termelése
A méhpempő kinyerése igencsak körülményes, ám megnövekvő kereslet miatt egyre több méhész foglalkozik vele. A méhcsaládokkal történő úgynevezett irányított méhpempő termelése rendkívüli hozzáértést, precizitást igényel, és más méhészeti termékekkel eltérően csak az erre a célra szolgáló eszközökkel oldható meg. A Méhpempő az anyabölcsőkből nyerhető. Anyabölcsőket a méhcsalád akkor épít, ha különféle okok kényszerítik arra, hogy új anyát neveljen, ezért a pempő termelése szorosan összefügg az anyaneveléssel.
Úgy tartják, hogy a méhpempő emberi táplálkozásra való felhasználása történelmi időkre nyúlik vissza, előnyös hatását már az inkák is felismerték, de használták az egyiptomiak és a rómaiak is. Az ősi kínai császárságban többek között a méhpempőnek tulajdonították a hosszú élet titkát, az egyiptomi fáraók papjai pedig úgy használták, mint valami mindenre jó csodaszert, hitték, hogy a méhpempő fiatalnak és gyönyörűnek őrzi meg a fáraót.