A zöld és egészséges élet 60 legfontosabb lépése
14. lépés: Zuhanyozzunk röviden!
13. lépés: Szokjunk le a szakaszosan alkalmazott éhezéses fogyókúrákról, ezzel az elhízásunknak kedvezhetünk!
12. lépés: Aludjunk legalább 8-9 órát!
Az alvászavar nem csupán annyiban lehet zavaró, hogy álmosabbak, fáradékonyabbak leszünk napközben. Sajnos komoly kockázatot jelent a legtöbb ismert betegség, és egészségügyi probléma kialakulásában is. Érdekességek az alvásról:
- Evés nélkül hosszabb ideig képes életben maradni egy ember, mint alvásmegvonással.
- A diabétesz és az inzulin-rezisztencia kialakulása összefügg a kialvatlansággal. Nem érdemes kialvatlan éjszaka után glükóz tolerancia tesztre menni, ugyanis sokkal rosszabb eredmények születhetnek.
- Ha nem alszunk eleget, akkor másnap sokkal többet ehetünk, így az alvászavar elhízást is okozhat.
- Az átlagos alvásidő 9 óráról 7,5 órára csökkent a villanykörte elterjedése óta, és ezzel párhuzamosan nőtt a szív és érrendszeri, valamint a rákos megbetegedések száma.
- Napi 6 óránál kevesebb alvás jelentősen növeli a vérben a gyulladást okozó proteinek mennyiségét.
- A közúti baleseteket legnagyobb részét az alváshiány okozza. Több közúti baleset következik be alváshiány, mint alkohol fogyasztás miatt.
- Ha valaki napközben folyton álmos és csak kávéval, energiaitalokkal, csokoládéval, teákkal, kólával képes magát éberen tartani, biztosan alvászavarban szenved.
- Alvászavar esetén a gyermekek ADHD tünetei súlyosbodhatnak. Sok esetben kizárólag egy rejtett alvászavar okolható a problémáért. Ennek oka a dopamin transzporter sűrűségének (DTD) növekedéséből adódik, amit a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás hiánya válthat ki.
- Horkoló ember átlagosan naponta 20-szor ébreszti fel a partnerét. Ez még a legjobb esetben is minimum egy-két óra alvásveszteséget jelent.
- Aki serkentőket (kávét, csokoládét, kakaót, energiaitalokat, stb.) vagy alkoholt fogyaszt megrövidülnek a mélyalvási (REM) fázisai, így még kellő hosszúságú alvás esetén is kialvatlan marad. Tehát minden élénkítőket fogyasztó tudta nélkül is alvászavaros lehet.
- A cirkadián ritmust közvetlenül befolyásolja a retinát ért fény. Ennek is köszönhető, hogy a vak emberek 80%-a alvászavarral küzd. A teljesen vakoknál ez a szám még magasabb.
- Mesterséges fények használata miatt egy látónál is kialakulhat alvászavar. (F)
Aludjunk többet! Kezeljük az alvászavarunkat: Tippek az alvászavar kezeléséhez
11. lépés: Főzzünk kuktában a hagyományos edények helyett!
10. lépés: A kicsivel több kalóriabevitelnek is súlyos ára lehet. Kerüljük el!
9. lépés: Kerüljük az illatosítást!
Rákot is okozhatnak az illatosított háztartási tisztítószerek, kozmetikumok, parfümök, de még a természetes illóolajok is.
8. lépés: Ne együnk mesterséges édesítőket!Számos helyen olvashatjuk, hogy a cukor méreg, de lehetséges, hogy a mesterséges helyettesítőitől kellene jobban tartanunk.
Például éhséget generálhatnak, ami a várt fogyasztó hatás helyett inkább hízást eredményezhet. A szacharint például eredetileg haszonállatok étvágyának növelésére, hizlalásra használták, ennek ellenére mégis fogyókúrás édesítőként került forgalomba kalóriaspórolás címén. (Forrás)
A mesterséges édesítők és a sztévia negatívan hathat a leptinszintre. Fogyasztásukkal csökkenhet az érzékelhető energiaszint, hiszen növelhetik az inzulinszintet elérhető energia nélkül, a túlzott inzulinszint hatására alacsonyabbá váló vércukorszint éhséget idézhet elő.
Ha valaki a napi cukor adagját pl. szacharinra cseréli, akkor ahelyett, hogy csökkenne az átlagos vércukorszintje, inkább növekedhet.
A mesterséges édesítőszerek a pajzsmirigyfunkcióra is negatív hatással lehetnek. (Forrás)
A mesterséges édesítőszerek jelentős hatást gyakorolnak természeti környezetünkre is. Ezek az erős kémiai vegyületek nem teljesen metabolizálódnak a szervezetünkben. A környezet nem képes teljesen lebontani ezeket az anyagokat. A mai hagyományos vízkezelési technológiák nem tudják teljesen eltávolítani ezeket a vegyületeket.
Így előbb-utóbb a mesterséges édesítőszerek maradékai bekerülhetnek a természetes környezetbe is, amelyek felhalmozódhatnak, de a különböző bomlástermékeik is környezetszennyezőek. (Forrás)
7. lépés: Ne égessünk műanyagokat, gumit, laminált bútorlapokat, laminált padlót és fáradt olajat se, az illegális szemétégetést pedig minden esetben jelentsük be!
Ez mindannyiunk közös érdeke.
A tüdőrák a daganatos halálozás vezető oka a gazdaságilag fejlett országokban. A leggyakoribb oka a levegőszennyezés.
Műanyagok közül például a PVC égéstermékei közé tartoznak a dioxinok. A dioxinok egészségromboló hatása kiemelkedően sokrétű: nőknél meddőséget, férfiaknál impotenciát okozhat. Károsíthatja az immunrendszert és a hormonháztartást, teratogén (fejlődési rendellenességet okozó) hatású. Forrás
Letölthető tájékoztató anyag: Ne égess el!
Ezen a linken bejelenthetjük, ha illegális szemétégetést tapasztalunk, az esetet mindig dokumentáljuk jól, fényképezzük le. A bejelentéshez regisztráljuk magunkat: Illegális szemétégetés bejelentése
6. lépés: Ne csináljuk ki a bolygót és az egészségünket a sült burgonyával és egyéb zsiradékban sült ételekkel!
Kép: FreeImages.com/ Ramzi Hashisho
Mindössze egy liter zsiradék képes egymillió liter édesvizet beszennyezni – ami elképesztő szám –, pláne ha arra gondolunk, hogy ez a vízmennyiség 50 ember teljes, éves ivóvízkészletét jelenti.
Nem csak az ökoszisztémát károsíthatjuk, hanem önmagunkat is. Egyre több bizonyíték kerül napvilágra arról is, hogy nem a szénhidrátok, hanem a zsiradékok glükózfelhasználást negatívan befolyásoló élettani hatásai okozhatják az inzulinrezisztenciát és a 2. típusú cukorbetegséget. (Forrás)
Ha egészségre gyakorolt hatása ellenére használnánk, akkor pedig ne öntsük a kommunális kukába, a természetes vizekbe, a csatornába, de a talajra se. Az élőlények mellett ugyancsak károsíthatja a közeli tavak, folyók, patakok vizeit és a földet. A szennyvíztisztítók sem tudják ártalmatlanítani, csatornába öntve továbbá dugulást is okozhatunk. A MOL töltőállomásain leadható a használt sütőolaj.
A környezetünk és egészségünk védelme érdekében a használt sütőolaj és sütőzsír mennyiségét amennyire csak lehet, csökkentsük. Lehetőleg egyáltalán ne használjunk ilyen céllal zsiradékot! Éttermi rendeléseknél is vegyük figyelembe a rendelt ételek készítésének módját!
5. lépés: Nasinak inkább friss gyümölcsöket vegyünk, leginkább ezeket hagyhatjuk kint a konyhapulton is.
A nagyobb kalóriasűrűségű ételeket rakjuk el szem elől, és csak a főétkezéseink alkalmával vegyük őket elő. A hűtőben a rágcsálható zöldségeket tegyük előre kézközelbe, így ha nyitogatjuk is a hűtőt, akkor is jó eséllyel elkerüljük a felesleges, de élettani szempontból sem előnyös nagy kalóriasűrűségű "unalom evést".
A korábbi rossz szokásaink akaraterővel történő kiiktatása helyett az egészséges helyettesítés jelenthet jobb megoldást. Az akaraterőnk ugyanis ténylegesen véges, ha túl sokat kell igénybe vennünk, akkor egy idő után nem áll rendelkezésre, trükközzünk inkább így. Forrás: https://www.zoldhaz.info/okos-etrend3
Gyümölcsök és zöldségek ökológiai lábnyoma annál kisebb, minél közelebb terem az otthonunkhoz. Erre is érdemes ügyelni a beszerzéseink alkalmával! A saját termés után a helyi termelőket részesítsük előnyben, majd a hazaiakat, majd az európaiakat, és így tovább.
Arra is ügyeljünk, hogy lehetőleg ne vegyünk előre csomagolt gyümölcsöket. A korábban kapott zacskókat ne dobjuk ki, hanem vigyük magunkkal, használjuk újra az üzletekben. Kérjük meg az eladót, hogy ne csomagolja újabb műanyagokba a vásárolt gyümölcsöket. Érdemes készíteni saját készítésű, mosható, könnyű textilből készült kis zsákokat erre a célra, amit magunkkal is vihetünk. Legjobb, ha ezeket tönkrement ruhadarabokból varrjuk meg.
Megfelelő döntésekkel sokat tehetünk az egészségünkért és a Föld ökoszisztémájának megmentéséért is. Ezeket az új szokásokat könnyű kialakítani, nem jelentenek különösebb lemondást, pozitív hatásuk viszont jelentős.
4. lépés: Lehetőleg egyáltalán ne vásároljunk pálmaolaj (pálmazsír) tartalmú termékeket!
Szumátra és Borneó szigetén található a Föld egyik utolsó nagy egybefüggő esőerdeje, amelyet elképesztő ütemben irtanak. Olajpálma ültetvények létesítése céljából napi 20 hektárnyi esőerdőt tüntetnek el a Föld színéről.
Kép: WWF
A képeken pálmaolaj termelés miatt csökkent esőerdőket láthatunk Borneo a területén.
Ezzel a földünk oxigén termelésének kockáztatásán kívül fajok ezreit sodorják kihalás széléig. Az egyik ismert példa az orángután, ami már csak ezeken a területeken található meg, és élőhelye súlyos veszélyben van. Súlyos veszélyben van továbbá a borneói törpeelefánt, a szumátrai orrszarvú, a ködfoltos párduc, és még sok ezer más, hasonlóan értékes faj, amelyek nagyon hamar örökre el fognak tűnni a Föld színéről, ha az erdőirtások tovább folytatódnak.
A pálmazsír alapanyagként megtalálhatók lehetnek a csokifélékben, mogyorókrémekben, kekszekben, félcukrász termékekben (pl. croassaint), müzliszeletekben, szószokban, leveskockában, mélyhűtött tésztákban (pizza, levelestészta), fritőzolajokban, növényi tejszínekben, csipszekben, süteményekben, csomagolt kenyerekben, kozmetikumokban, tisztítószerekben, samponokban, szappanokban.
Az alábbi összetevőket keressük: Palm Kernel, Palm Oil Kernel, Palm Kernel Oil, Palm Fruit Oil, Palmate, Palmitate, Palmityl Alchohol, Palmolein, Elaeis Guineensis, Palmitic Acid (Palmitinsav), Palm Stearine, Palmitoyl oxostearamide, Palmitoyl tetrapeptide3, Sodium Kernelate, Sodium Palm Kernelate, Hyrated Palm Glycerides, Cetyl Palmitate (palmitil-palmitát), Octyl Palmitate (oktil-palmitát), , Hyrated Palm Glycerides, Etyl Palmitate, Octyl Palmitate, Palmityl Alcohol.
Valószínűsíthető pálmazsír tartalmat takarnak a következők: Vegetable Oil, Vegetable Fat, Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Lauryl Lactylate/Sulphate, Glyceryl Stearate, Stearic Acid.
Már az is jelentős lépés, ha mától odafigyelünk és tudatosan csökkenteni kezdjük háztartásunk pálmazsír igényét. Ez egy jó és betartható újévi fogadalom.
Fontos megjegyezni, hogy a vendéglőkben gyakran pálmazsírt használnak fritőzolajnak.
3. lépés: Reggelizzünk!
Ha reggelizünk, akkor napközben jóval kevésbé csábulunk el az egészségtelen ételek, sütemények, csipszek, zsíros ételek megvásárlására, és ebédidőben is egészségesebben és mértéktartóbban fogunk választani.
Reggelivel továbbá sokkal hatékonyabbak lehetünk a fizikai és szellemi munkákban is.
Az ebéd 19. századig nem volt elterjedt főétkezés. Egészséges és bőséges reggelivel, akár el is hagyhatjuk vagy jóval későbbre tolhatjuk az ebédet. Viszont a vacsorát és a reggelit se hagyjuk el, mert a túl hosszú éhezési lyuk felesleges stressz a szervezetünk számára. (forrás)
2. lépés: Ne menjünk éhesen bevásárolni, kerüljük el teljesen az élelmiszerek kidobását!
Jóllakva elkerülhető a túlvásárlás, ami miatt esetleg élelmiszereket dobhatunk ki. Külön nyereség, hogy így az egészségtelen élelmiszereket a polcokon hagyhatjuk. Tele hassal ugyanis könnyedén ellenállhatunk a különféle csipszeknek, kekszeknek, süteményeknek, egészségtelen készételeknek. (forrás)
Továbbá célszerű heti (egészséges) menütervvel bevásárlásra indulni, így valóban azokat az alapanyagokat vesszük meg, amire szükségünk van, és azokat ténylegesen be is szerezzük.
Ezzel az egészségünkért és az élelmiszer-pazarlás ellen is sokat tehetünk.
1. lépés: Quinoa helyett használjunk más, leginkább hazai gabonákat!
A quinoa termőhelyén, Bolíviában, Ecuadorban és Peruban kisebb élelmiszerválságot okoz az új, felkapott "szuperélelmiszer" divatunk.
Az itt élő szegényebb emberek, - akiknek ez az élelmiszer alapvető tápláléknak számított - már nem engedhetik meg maguknak, hogy továbbra is fogyasszák.
Limában például a quinoa jelenleg már drágább, mint a csirke.
A feltámadt igény miatti túltermelés következtében megszűnt továbbá a vetésforgó, ez talajerózióhoz vezethet, nőtt a kemikáliák használata is, ami már a méheket veszélyezteti.
A quinoa szállítása is komoly környezetterheléssel jár a hazai alapanyagokhoz képest.
A szuperélelmiszerként való felcímkézés egy eladási technika, amivel az egészségvédőket manipulálhatják a forgalmazóknak kedvező vásárlási szokások kialakítására. Közös jellemzőjük, hogy általában távoli országokban termelhető, itthon közel ismeretlen alapanyagokat terjesztenek el, ami miatt hitelesebbnek tűnhet az az állítás, hogy egészségesebb.
Laczkovich Eszter © Minden jog fenntartva. Copyright by https://www.zoldhaz.info
- 4186 olvasás
A www.zoldhaz.info weboldalon megjelenő teljes tartalom szerzői jogi védelem alatt áll
A cikkek és a weboldalon álló tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos a cikket teljes hosszúságában, ill. nagyobb terjedelmében átvenni, felhasználni, átdolgozni. A tartalmat rövidebb idézetben felhasználó köteles jól láthatóan megjelölni a szerzőt, illetve aktív linken az oldat. A jogosulatlan felhasználó anyagi felelősséggel tartozhat. Amennyiben a jogosulatlanul átvett tartalmat bevételszerzésre használta, az így megszerzett haszon teljes összegének átadására kötelezhető a polgári jog szakaszai alapján. © Minden jog fenntartva.