A homeosztázis az élő szervezetek alkalmazkodó képessége a változó környezethez. Amíg ezek a változások nem okoznak károsodást, addig tekinthetjük úgy, hogy az adott helyzethez adaptálódtunk. Ha valamilyen tényező ártalmas, akkor ennek mértékét leginkább a szervezetre gyakorolt hatása és a kitettség ideje befolyásolhatja. Ennek függvényében akár maradandó károsodást is szenvedhetünk.
A szervezet reakciói nem jók vagy rosszak, csupán próbálja kivédeni azokat a hatásokat, amiknek kitesszük. Ez sokszor krónikus állapotokhoz is vezethet. Így minden krónikus betegség (mint a pajzsmirigy alulműködés, az autoimmun folyamatok, az érelmeszesedés, az elhízás) mögött táplálkozási hibát is érdemes lehet keresni.
Létezhet szénhidráthiány?
Amíg a világban nem terjedtek el a szénhidrát-csökkentett életmódot hirdető irányzatok, addig könnyelműen kijelenthető volt, hogy kizárólag a fehérje- és zsírsavhiány okozhat gondot. Esszenciális szénhidrát ugyanis nem létezik.
Az esszenciális zsírsav hiánybetegségek létezése például egészen a 1950-es évekig kétséges volt. Ennek az az oka, hogy az omega-6 és omega-3 hiányosságok csak akkor következhetnek be, ha természetellenes volt a táplálkozás. Lehet, hogy a szénhidrátokkal is ez a helyzet?
Sokan zavarodhattak össze attól a manapság gyakran hallott kijelentéstől, hogy a "szénhidrátok rosszak". A szénhidrátok valójában a szervezet legelőnyösebb energiaforrásai, így más energiaforrásokra váltása, mint a szénhidrátszegény étrendek esetén a fehérjére és a zsiradékra, számos kockázati tényezőt hordozhatnak magukban. (F)
Komoly aggodalomra adhat okot, ha a szénhidrátszegény étrendek valamelyikét hosszabb távon alkalmazza valaki. A szövődmények, mint például a szívritmuszavarok, a szívbetegség működésének károsodása, a hirtelen halál, a csontritkulás, a vesekárosodás, a megnövekedett rákkockázat, a fizikai aktivitás károsodása és a lipid rendellenességek mind a szénhidrátok étrendben történő hosszú távú korlátozásával kapcsolatosak. (F, F2)
A tanulmány szerint az ilyen diétát tartók hamarabb meghalhatnak szívkoszorúér-betegségben, sztrókban vagy rákban. (F) Korai halál is lehet a szénhidrát-csökkentett étrend ára. (F)
A Kanada északi felén élő leginkább húsokat, halakat fogyasztó inuit eszkimók átlagéletkora 12-15 évvel rövidebb, mint az átlagos, leginkább nyugati étrendet folytató kanadai lakosoké. (F)
©FreeImages.com/melanie kuipers
Az alacsony szénhidráttartalmú diéta komoly rizikófaktora lehet euthyreoid betegség szindrómának, főleg a szabályozatlan paleolit és ketogén diéták elterjedésével. Sok esetben semmilyen szénhidrátot nem javasolnak, vagy csupán nagyon alacsony szinten.
A napi szénhidrátszükségletet növelik az alábbi tényezők is:
Az emberi agy, a bélrendszer és a máj testsúlyhoz és egymáshoz mért arányuk egyedi az állatvilágban, és ez döntő fontosságú lehet az energiaforrások energiaként való hasznosításában.
A főtt keményítő, amely a glükóz forrása, nagy mértékben növeli az energia rendelkezésre állását a magas glükózigényű emberi szövetekhez, mint például az agy, a vörösvérsejtek és a fejlődő magzat. Keményítők nélkül feltételezhetően evolúciós értelemben ki sem fejlődhetett volna az egyébként szénhidrátigényes, nagy méretű emberi agy. (F)
Egy nem elhízott ember testtömegének 2%-át az agy, 2,2%-át a máj, 1,7%-át pedig a bélrendszer teszi ki. A főemlősök esetében a testtömegük 0,7%-át az agy, 2,5%-át a máj és 2,9%-át a bélrendszer teszi ki. Az agy az emberi test mindössze 2%(m/m)-át teszi, de ennek ellenére nagyon sok energiát igényel. Egy átlagos emberi agy fogyasztása körülbelül 24W. Ez 2074 kJ energiafelhasználást jelent napi szinten, ami 495 kcal-nak felel meg. Az agy önmagában tehát körülbelül 120 g szénhidrát bevitelét igényelné.
A háromszor nagyobb agy háromszoros glükózigényű, mindeközben a kisebb máj a főemlősökhöz mérten is kevesebb kapacitással tud glükózt előállítani egyéb anyagcsereutakon, például fehérjékből.